Facebook Pixel

Syksy saapuu – tervetuloa! ❤️

Muumien syysmallisto 2025 valloittaa iloisen värikkäänä ja jatkaa muumien 80-juhlavuoden riemukasta tunnelmaa! 

Vuonna 1945 Tove Jansson julkaisi ensimmäisen Muumi-kirjan, Muumit ja suuri tuhotulva. Kirja aloitti menestyksekkään matkan, joka jatkuu yhä. Martinex on yksi vanhimmista Muumi-lisenssinhaltijoista ja on valmistanut Moomin by Martinex -tuotteita vuodesta 1992. Juhlistamme Muumien juhlavuotta upeilla tuotteilla, joissa rakastetut Muumit ovat pääosassa. Tänä syksynä lanseeraamme myös jotain täysin ainutlaatuista: Mert Otsamon suunnitteleman Moomin by Martinex Street-malliston. Lue lisää yhteistyömallistosta.

Syksy merkitsee aina paluuta arkeen, päivittäisiin askareisiin ja ystävien näkemistä uudelleen. Tämän juhlistamiseksi esittelemme uuden kuosin nimeltä Luokkakokous, joka tuo esiin monet Muumilaakson asukkaat ikään kuin he olisivat kokoontuneet jälleen yhteen kesälomien jälkeen: Muumitaloon ovat kaikki tervetulleita juuri sellaisina kuin ovat.

”Syyskokoelma on saanut inspiraationsa lyhenevistä päivistä, pimenevistä öistä ja luonnon muuttuvista väreistä. On ihanaa lähteä retkelle ja pieniin seikkailuihin ystävien kanssa – ehkä rakennamme jopa pienen puumajan? Muumitalon ovi on yhä avoinna, ja Muumit juhlistavat vuodenaikojen vaihtumista tällä kertaa rakastetussa Juhlahetki-kuosissa sekä täysin uudessa Pidot-kuviossa.”, tunnelmoi suunnittelijamme. 

Syysmallisto tarjoilee vaatteita samoissa värikkäissä kuoseissa niin pienille kuin isoillekin lapsille koossa 56–86 cm sekä 92–128 cm, joten sisaruksille, serkuksille tai ystävyksille löytyy paljon samisteluvaatteita. Mikä parasta, samoja kuoseja löytyy myös eri väreissä! 

Etsitpä sitten suloisia mekkoja, pehmoisia pyjamia, mukavia paitoja sekä collegepaitoja, lämpöisiä collegehaalareita vauvoille, leggingsejä, erityisen suosittuja collegehousuja tai isompien lasten rakastettuja treenivaatteita: löydät ne kaikki meiltä! Ilolla esittelemme myös erityisen pehmoiset fleecetakit, joissa on molemmin puolin samettisen tuntuinen pinta. Nämäkin tietysti kahdessa eri kuosissa – niin vauvoille kuin isommillekin pikkuihmisille! 

Eikä huolta, syysmallistostamme löytyy rakastetut liukuestetossumme jälleen uusilla kuoseilla: ne sopivat niin rannalle, uimahalliin, kerhoon sisäleikkipaikkoihin tai kotiin liukastumisia estämään. Onkohan suosion salaisuus se, että nämä tossut voi pestä myös pesukoneessa? 

Syysmallisto pukee lempeisiin kotipäiviin, kyläreissuille, päiväkotiin tai eskariin ja syksyisiin ulkoiluhetkiin. Runsaiden kuosien pariksi on suunniteltu myös yksivärisiä alaosia kokonaisuutta rauhoittamaan. Mallistomme vaatteet sopivat kauniisti yhteen, ja niistä saa koottua suloisen muumimaisia kokonaisuuksia. 

Entäpä aikuisille? Uudessa muumimallistossa aikuisten syystunnelma rakentuu sinisen sävyissä pimenevistä öistä ja ruskan saapumisesta, lehtien muuttumisesta punaisen eri sävyihin. Tyylikkäät ja syvät väriyhdistelmät, tunnelmalliset printit ja kuvat ihastuttavat tutuissa mekoissa ja tunikoissa, paidoissa sekä rakastetuissa college-vaatteissa, joista löytyy myös uusia malleja.  

  • Muumi Senja-huppari Pikku Myy musta
    Muumi Senja-huppari Pikku Myy musta
    75,90 €
  • Muumi Salla-huppari Snorkmaiden roosa
    Muumi Salla-huppari Snorkmaiden roosa
    69,90 €
  • Muumi Outa-huppari Snufkin vihreä
    Muumi Outa-huppari Snufkin vihreä
    79,90 €
  • Muumi Alvi-t-paita Stinky musta
    Muumi Alvi-t-paita Stinky musta
    29,90 €
  • Muumi Manna-collegepaita Utu violetti
    Muumi Manna-collegepaita Utu violetti
    62,90 €
  • Muumi Elvi-paitamekko Utu pinkki
    Muumi Elvi-paitamekko Utu pinkki
    79,90 €
  • Muumi Lempi-collegepaita Little My punainen
    Muumi Lempi-collegepaita Little My punainen
    74,90 €
  • Muumi Manna-collegepaita Little My vaaleansininen
    Muumi Manna-collegepaita Little My vaaleansininen
    62,90 €
  • Muumi Senja-huppari Sketch My tummansininen
    Muumi Senja-huppari Sketch My tummansininen
    75,90 €
  • Muumi Saimi-t-paita Little My sininen
    Muumi Saimi-t-paita Little My sininen
    29,90 €

Erityisesti trikoomekot ja tunikat ovat paitsi mukavia yllä, ne myös istuvat kauniisti. Sonja-tunikassa on pitkät hihat ja halkiot sivuilla. Hely-mekossa on kaunis v-aukkoinen pääntie sekä runsas, rypytetty helma. Rakastettu Ira-tunika hurmaa pisaranmuotoisella mallillaan samoin kuin kestosuosikkina pysyttelevä Jenni-mekko on yläosastaan mukavan istuva, mutta alaosastaan ihanan väljä ja runsashelmainen. Uusi Elvi-paitamekko valloittaa monikäyttöisyydellään: siinä on hieman levenevä malli, nepparikiinnitys ja paitapuseron kaulus. Tätä voi käyttää joko mekkona tai vaikka takkimaisesti auki. College-paidoissa, -huppareissa ja -housuissa löytyy valinnanvaraa niin malleissa, väreissä kuin kuvissakin. Jokaiselle löytyy varmasti oma suosikki!

Ja ne kuosit <3 Mustapohjainen Juhlahetki-kuosi hehkuu upean luumuisena, kun taas pinkin, liilan ja sinisen sävyillä leikittelevä Utu on haavemaisen ihana. Sitä on saatavilla myös tummempisävyisenä: aika ihanaa! Supersuosikiksi noussut vetoketjullinen Senja-huppari hurmaa tyylikkään mustana, tähtenään kukkien lomassa kirmaava Pikku Myy.
 
Syysmallisto tuo mukanaan myös laukkumalliston uusine kuoseineen ja värityksineen. Rakastetut laukku- ja reppumallit ovat saaneet rinnalleen näppärän vyölaukun, jota voi käyttää kätevästi myös crossbody-laukkuna. Uusi puolikuun muotoinen Ninni-laukku ja Kampsu XL -laukut valloittavat tikkikankaisina, joissa tikkauksen muodostaa Pikku Myyn muotoiset ompeleet. Jotta kaikille muumifaneille löytyisi varmasti jotain, myös lapsille on ihania vyölaukkuja, joiden tähtinä loistavat Haisuli, Muumipeikko ja Pikku Myy: näiden erityisyys on laukun yläpuolelle hauskasti nousevat hahmojen korvat tai nuttura. Kannattaa kurkistaa myös avaimenperiämme, joissa roikkuu Muumihahmo: näillä saa koristettua laukun, avainnipun – ja ne ovat myös ihania pikkulahjoja!

Syksyinen arki harrastuksineen sekä leppoisine sadeiltoineen saa nyt tulla, ihan koko perheelle. Tervetuloa tutustumaan ja ihastumaan! ❤️

Juhlahetki

Juhlahetki on Martinexin rakastettu klassikkoprintti, joka herää juhlavuoden kunniaksi henkiin taas uusin värein. Juhlateema on isosti läsnä printeissä koko vuoden ajan, rakastavathan Muumitkin iloista juhlapöhinää. 

Muumilaaksossa on juhlatunnelmaa. Muumimamma, Pikku Myy, Muumipeikko sekä Niiskuneiti nautiskelevat juhlajuomaa korkeista laseista, kun taas Muumipappa nautiskelee kirjansa parissa. Puutarhaan on sytytetty lyhtyjä, siellä täällä on ilmapalloja ja kakkukin on leivottu. Tunnelma on kesäisen onnellinen Nuuskamuikkusen soitellessa musiikkia kaikkien iloksi. On kuplivan iloinen ja onnellinen hetki!

  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588494_01_webstore_d6knhp
    Muumi Juhlahetki-haalari vauvalle vaaleanpunainen
    39,90 €
  • Muumi Juhlahetki-bodymekko vaaleanpunainen
    Muumi Juhlahetki-bodymekko vaaleanpunainen
    21,90 €
  • Muumi Juhlahetki-pyjama vaaleanpunainen
    Muumi Juhlahetki-pyjama vaaleanpunainen
    21,90 €
  • Muumi Juhlahetki-body vaaleanpunainen
    Muumi Juhlahetki-body vaaleanpunainen
    16,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588762_01_webstore_x0vrjv
    Muumi Juhlahetki-tyllimekko vaaleanpunainen
    29,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588783_01_webstore_sxlxxo
    Muumi Juhlahetki-collegepaita vaaleanpunainen
    29,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588790_01_webstore_nxeolq
    Muumi Juhlahetki-collegehousut vaaleanpunainen
    23,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588769_01_webstore_hgxbwb
    Muumi Juhlahetki-paita vaaleanpunainen
    19,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588776_01_webstore_k9ufsx
    Muumi Juhlahetki-hame vaaleanpunainen
    21,90 €
  • Muumi Juhlahetki-pipo vaaleanpunainen
    Muumi Juhlahetki-pipo vaaleanpunainen
    14,90 €

Kiipeilypuu

Kiipeilypuu on Juhlahetki-printin tavoin Martinexin rakastettu klassikko-printti, joka juhlavuoden kunniaksi herää taas henkiin uusin värein ja pienin muokkauksin. Intensiiviset punaisen sävyt korostavat syksyn tunnelmaa.

Oi miten ihana ja houkutteleva kiipeilypuu! Puun runko mutkittelee houkuttelevasti ja sen kukat ovat puhjenneet huumaavaan väriloistoon. Moni muumeista on kiivennyt korkealle puuhun: sieltä he katselevat ympärillään avautuvaa maisemaa. Primadonnan hevonenkin on saapunut paikalle, ja kauneudesta piittaamatta se taitaa haluta ihan pikkuisen maistaa kauniin vaaleanpunaista kukkaa. Suunnittelevatkohan Muumit puumajan rakentamista? Muumilaakson asukkailla on ihastuttavan iloinen hetki kiipeilypuun kukkameressä - toivottavasti kukaan ei vain tupsahda maahan!

  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588741_01_webstore_hnriuf
    Muumi Kiipeilypuu-mekko burgundi
    27,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588755_01_webstore_hq9fru
    Muumi Kiipeilypuu-leggingsit burgundi
    16,90 €
  • Muumi Kiipeilypuu-bodymekko burgundi
    Muumi Kiipeilypuu-bodymekko burgundi
    21,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588457_01_webstore_qffco3
    Muumi Kiipeilypuu-leggingsit vauvalle burgundi
    15,90 €
  • Muumi Kiipeilypuu-pipo burgundi
    Muumi Kiipeilypuu-pipo burgundi
    14,90 €
  • Muumi Kiipeilypuu-body burgundi
    Muumi Kiipeilypuu-body burgundi
    14,90 €
  • Muumi Kiipeilypuu-pyjama burgundi
    Muumi Kiipeilypuu-pyjama burgundi
    19,90 €

Retkeily

Syksy on paras ajankohta pienelle metsäretkelle. Luonto ympärillä on kultaisen värikylläinen ja nuotio lämmittää mukavasti, kun pääsee napostelemaan Muumimamman pakkaamia eväitä

Syksyinen metsä on täynnä vaikka mitä ihmeellistä. Muumilaakson väki on lähtenyt ulkoilemaan, pystyttänyt teltan pystyyn ja nauttii nyt syksyisestä metsästä. Niiskuneiti ja Muumipeikko ovat istahtaneet syömään herkullisia eväitä, Pikku Myy popsii herkkuja ja Muumimamma touhuaa ahkerana. Vaan välillä retkeilijät ovat vetäytyneet teltan suojiin: mahtaakohan olla sade tulossa vai Hattivatit?  

  • Muumi Retkeily-pyjama keltainen
    Muumi Retkeily-pyjama keltainen
    19,90 €
  • Muumi Retkeily-body keltainen
    Muumi Retkeily-body keltainen
    14,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588818_01_webstore_xaly6o
    Muumi Retkeily-mekko keltainen
    31,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588825_01_webstore_xw5ss8
    Muumi Retkeily-tunika keltainen
    27,90 €

Luokkakokous

Luokkakokous-printti jatkaa Muumien 80-juhlavuoden juhlistamista. Kuosin teemana on inklusiivisuus, joka on tietysti ajankohtainen juuri koulun aloituksen alla. Muumitaloon kaikki ovat tervetulleita ja kaikille on ovet auki, riippumatta kenenkään taustasta. Iloista kuosia on saatavilla sekä vaaleanpunaisen että sinisen sävyillä väritettynä ja hieman eri hahmoilla. 

Muumilaakson väki on kokoontunut yhteen, kuin luokkakokousta viettämään. Mikä olisikaan parempaa kuin tavata kaikki vanhat kaverit ja ystävät, ja viettää heidän kanssaan aikaa menneitä muistellen ja kuulumisia vaihdellen. Muumit ystävineen vaikuttavat viihtyvän oikein mainiosti. Heistä jokainen on tervetullut ja hyväksytty juuri sellaisena kuin on!

  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588839_01_webstore_vd8sbz
    Muumi Luokkakokous-mekko luonnonvalkoinen
    28,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588846_01_webstore_xpdfyb
    Muumi Luokkakokous-paita luonnonvalkoinen
    19,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588938_01_webstore_szfcde
    Muumi Luokkakokous-t-paita sininen
    16,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588932_01_webstore_jgmdly
    Muumi Luokkakokous-huppari sininen
    39,90 €
  • Muumi Luokkakokous-pipo luonnonvalkoinen
    Muumi Luokkakokous-pipo luonnonvalkoinen
    14,90 €
  • Muumi Luokkakokous-body luonnonvalkoinen
    Muumi Luokkakokous-body luonnonvalkoinen
    16,90 €
  • Muumi Luokkakokous-pyjama sininen
    Muumi Luokkakokous-pyjama sininen
    21,90 €
  • Muumi Luokkakokous-body sininen
    Muumi Luokkakokous-body sininen
    16,90 €
  • Muumi Luokkakokous-pipo sininen
    Muumi Luokkakokous-pipo sininen
    14,90 €

Vedenpaisumus

Syksyn mukana saapuvat myös syyssateet ja Muumilaakson on vallannut syystulva. Mutta tulvatkaan eivät Muumeja pysäytä, aina on mahdollisuus seikkailulle. Tämä tunnelmallisen herkkä kuosi hurmaa kahdella eri värityksellä: hempeän beigenä ja herkän sinisävyisenä, hieman eri hahmoilla kuvitettuina.

Tove Janssonin Muumipeikko ja pyrstötähti –kirjassa Muumilaaksossa on valtava myrsky, jonka jälkeen Muumipeikko lähtee hakemaan tähtitornista tarkempia tietoja lähestyvästä mullistuksesta, joka paljastuu maata lähestyväksi pyrstötähdeksi. Seikkailuksi yltyvän matkan varrella Muumipeikko ystävineen kävelevät puujaloilla tulvassa ja selviävät siitä hienosti. Onneksi kaikki kääntyy lopulta parhain päin, ja seikkailusta jää legendaariset muistot.

  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588920_01_webstore_tebbqt
    Muumi Vedenpaisumus-paita sininen
    19,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588926_01_webstore_hq4yiw
    Muumi Vedenpaisumus-t-paita sininen
    16,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588860_01_webstore_hcyvbr
    Muumi Vedenpaisumus-mekko beige
    31,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588874_01_webstore_vh7oqr
    Muumi Vedenpaisumus-leggingsit vaaleanpunainen
    14,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588867_01_webstore_ktolks
    Muumi Vedenpaisumus-paita beige
    19,90 €
  • Muumi Vedenpaisumus-pyjama beige
    Muumi Vedenpaisumus-pyjama beige
    19,90 €
  • Muumi Vedenpaisumus-body beige
    Muumi Vedenpaisumus-body beige
    14,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72590456_01_webstore_wxtice
    Muumi Vedenpaisumus-bodymekko beige
    21,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588583_01_webstore_tq1y8c
    Muumi Vedenpaisumus-leggingsit vauvalle vaaleanpunainen
    11,90 €

Pidot

Juhla-teema on isosti läsnä koko vuoden ajan, rakastavathan Muumitkin iloista juhlapöhinää. Pidot-kuosissa päivä alkaa kääntyä jo iltaan ja syksykin näkyy puissa, mutta vielä on kuitenkin tarpeeksi lämmin järjestää vuoden viimeisiä pihajuhlia.

Aurinko laskee hiljalleen, ja illan tunnelmallinen sinihämärä on valloittanut Muumilaakson. Muumitalo ja sitä ympäröivä puutarha on valaistu lyhdyin, ja kaikki näyttää ihanalta. On täydellinen hetki järjestää pidot ja juhlia puutarhassa yhdessä ystävien kanssa. Lähde sinäkin mukaan!

  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588902_01_webstore_dadskk
    Muumi Pidot-paita sininen
    19,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588908_01_webstore_eeqsob
    Muumi Pidot-collegepaita sininen
    22,90 €
  • Muumi Pidot-pipo sininen
    Muumi Pidot-pipo sininen
    14,90 €
  • Muumi Pidot-body sininen
    Muumi Pidot-body sininen
    16,90 €
  • Muumi Pidot-pyjama sininen
    Muumi Pidot-pyjama sininen
    21,90 €

Puumaja 

Puumaja-printti saa inspiraationsa nimensä mukaisesti puumajojen rakentamisesta ja puissa kiipeilystä. Mikä olisikaan hauskempaa ja muistuttaisi enemmän lapsuuden riemusta kuin kiipeily, temppuilu ja tasapainottelu puiden oksilla.

Katsokaapas tätä! Korkealla puussa on hieno puumaja, jossa on katto ja ikkunatkin! Tuu-tikki istuu majan katolla vielä vasara kädessään ja Nuuskamuikkunen istuskelee puussa kaikessa rauhassa. Nipsu, Muumipappa ja Muumipeikko: olkaahan varovaisia, olette aika korkealla! 

  • Muumi Puumaja-body beige
    Muumi Puumaja-body beige
    14,90 €
  • Muumi Puumaja-pyjama beige
    Muumi Puumaja-pyjama beige
    19,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588914_01_webstore_emmkuh
    Muumi Puumaja-paita beige
    19,90 €
  • Muumi Nipsu-body vihreä
    Muumi Nipsu-body vihreä
    13,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588721_01_webstore_va9s7w
    Muumi Nipsu-housut vauvalle vihreä
    15,90 €

Telttailu 

Tyttöjen Retkeily-kuosin tavoin, Telttailu saa inspiraationsa syksyisistä metsäretkistä. Syksy on oivallista aikaa pakata teltta ja eväät reppuun ja lähteä tutkimaan lähimetsää.

Syksyinen metsä on täynnä vaikka mitä ihmeellistä. Muumilaakson väki on lähtenyt ulkoilemaan, pystyttänyt teltan pystyyn ja nauttii nyt syksyisestä metsästä. Nipsu istuu rauhallisena puun juurella, kun taas Muumipappa ja Muumipeikko vielä kantavat reppujaan. Välillä retkeilijät ovat vetäytyneet teltan suojiin: mahtaakohan olla sade tulossa vai Hattivatit?  

  • Muumi Telttailu-body vihreä
    Muumi Telttailu-body vihreä
    16,90 €
  • Muumi Telttailu-pyjama vihreä
    Muumi Telttailu-pyjama vihreä
    21,90 €
  • Muumi Telttailu-pipo vihreä
    Muumi Telttailu-pipo vihreä
    14,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588692_01_webstore_u2fkcb
    Muumi Telttailu-haalari vauvalle vihreä
    39,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588950_01_webstore_lzocxo
    Muumi Telttailu-collegepaita vihreä
    29,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588956_01_webstore_oaxypi
    Muumi Telttailu-paita vihreä
    19,90 €
  • webstore/7200 MUUMI TEKSTIILI LAPSET/C-72588974_01_webstore_jjzdq9
    Muumi Haisulin virne -collegehousut vihreä  
    23,90 €